ATTINY861-20PU
Atmel
Category: Microcontrollers
MCU 8BIT ATTINY 20MHZ DIP-20; Controller Family/Series:ATtiny; CPU Speed:20MHz; Program Memory Size:8KB; RAM Memory Size:512Byte; No. of Pins:20Pins; MCU Case Style:DIP; No. of I/O's:16I/O's; Embedded Interface Type:SPI; Supply Voltage Min:2.7V; Supply Voltage Max:5.5V; Packaging:Each; Product Range:tinyAVR Microcontrollers; Automotive Qualification Standard:-; MSL:-; SVHC:No SVHC (15-Jun-2015); EEPROM Memory Size:512Byte; Flash Memory Size:8KB; Logic Function Number:861; MPU Core Size:8bit; Memory Type:Flash; No. of ADC Inputs:11; No. of Bits:8bit; No. of PWM Channels:5; No. of Timers:2; Operating Temperature Max:85°C; Operating Temperature Min:-40°C; Operating Temperature Range:-40°C to +85°C; Oscillator Type:External Internal; Peripherals:ADC Comparator; Program Memory Size:8KB; Supply Voltage Range:2.7V to 5.5V; Termination Type:Through Hole