BZX384-B3V6
Nexperia
Category: Diodes
ZENER DIODE 0.3W 3.6V SOD-323; Zener Voltage Vz Typ:3.6V; Power Dissipation Pd:300mW; Diode Case Style:SOD-323; Zener Tolerance :2%; No. of Pins:2Pins; Operating Temperature Max:150 C; Packaging:Cut Tape; Product Range:BZX384 ;RoHS Compliant: Yes