EFM32LG995F256-BGA120T
Silicon Laboratories (Silicon Labs)
Category: Microcontrollers
MCU 32BIT CORTEX-M3 48MHZ BGA-120; Product Range:EFM32 Zero Gecko Microcontrollers; No. of Bits:32bit; CPU Speed:48MHz; Program Memory Size:256KB; RAM Memory Size:32KB; No. of Pins:120Pins; MCU Case Style:BGA; No. of I/O's:93I/O's; Architecture:ARM Cortex-M3; Embedded Interface Type:I2C SPI UART USART; Supply Voltage Min:1.85V; Supply Voltage Max:3.8V; Packaging:Waffle Tray; MSL:MSL 3 - 168 hours