EL100D10-12
Crydom
Category: Relays
SSR 100VDC/10A 10-14VDC; Contact Configuration:-; Load Current:10A; Operating Voltage Max:100VDC; Relay Mounting:Panel; Relay Terminals:Quick Connect; Switching Mode:DC Switch; Operating Voltage Min:3VDC; Control Voltage Min:10VDC; Control Voltage Max:14VDC; Product Range:EL Series; SVHC:No SVHC (12-Jan-2017); Control Voltage DC Max:14VDC; Control Voltage DC Min:10VDC; Control Voltage Range:10V DC to 14V DC; Control Voltage Type:DC; Isolation Voltage:2.5kV; Operating Voltage Range:3V DC to 100V DC