EL240A20R-05
Crydom
Category: Relays
SSR 280VAC/20A 4-8VDC RN; Contact Configuration:-; Load Current:20A; Operating Voltage Max:280VAC; Relay Mounting:Panel; Relay Terminals:Quick Connect; Switching Mode:Random Turn On; Operating Voltage Min:24VAC; Control Voltage Min:4VDC; Control Voltage Max:8VDC; Product Range:-; SVHC:No SVHC (12-Jan-2017); Control Voltage DC Max:8VDC; Control Voltage DC Min:4VDC; Control Voltage Range:4V DC to 8V DC; Control Voltage Type:DC; Isolation Voltage:3.75kV; Operating Voltage Range:24V AC to 280V AC