LDU0516S300
XP Power
Category: LEDs
LED DRIVER DC-DC CC 0.3A 14V; Product Range:LDU05 Series; Output Power Max:4.2W; Output Voltage Max:14V; Output Current:300mA; Dimming Control Type:Analogue PWM; DC / DC Converter Mounting:Through Hole; DC / DC Converter Output Type:Adjustable; Input Voltage Min:7V; Input Voltage Max:16V; Approvals & Standards:-; Depth:6.85mm; Efficiency:93%; LED Driver Mode:Constant Current; Length:12.7mm; No. of Outputs:1Outputs; Operating Temperature Max:85°C; Operating Temperature Min:-40°C; Operating Temperature Range:-40°C to +85°C; Output Power:4.2W; Output Voltage Min:2V; Power Supply Mounting:Through Hole; Power Supply Output Type:Adjustable; Termination Style:Solder; Width:10.16mm