MBR10100CT
Multicomp
Category: Diodes
DIODE SCHOTTKY 10A 100V; Repetitive Reverse Voltage Vrrm Max:100V; Forward Current If(AV):10A; Diode Configuration:Dual Common Cathode; Diode Case Style:TO-220AB; No. of Pins:3Pins; Forward Voltage VF Max:950mV; Forward Surge Current Ifsm Max:120A; Operating Temperature Max:150°C; Packaging:Each; Product Range:MBR10 Series; Automotive Qualification Standard:-; SVHC:No SVHC (17-Dec-2015); Current Ifsm:120A; Current Irrm:1A; Diode Type:Schottky; Junction Temperature Tj Max:150°C; Junction Temperature Tj Min:-65°C; Operating Temperature Min:-65°C; Operating Temperature Range:-65°C to +150°C; Semiconductor Technology:Si; Termination Type:Through Hole; Time on for IFSM:8.3ms