MPXS2005VLQ80
NXP Semiconductors N.V.
Category: Microcontrollers
MCU 32BIT POWER 80MHZ LQFP-144; MCU Applications:Safety; Architecture:Power Architecture; MCU Core Size:32bit; Program Memory Size:512KB; RAM Memory Size:128KB; CPU Speed:80MHz; No. of I/O's:16I/O's; MCU Case Style:LQFP; No. of Pins:144Pins; Embedded Interface Type:CAN SPI UART; Supply Voltage Min:3V; Supply Voltage Max:3.6V; Packaging:Each; Product Range:-; Automotive Qualification Standard:-; MSL:MSL 3 - 168 hours; SVHC:No SVHC (17-Dec-2015); Controller Family/Series:PXS20; MPU Core Size:32bit; No. of PWM Channels:8; No. of Timers:3; Operating Temperature Max:105°C; Operating Temperature Min:-40°C; Operating Temperature Range:-40°C to +105°C; Oscillator Type:External Internal; Peripherals:ADC PWM Temp Sensor Timer; Program Memory Size:512KB; Supply Voltage Range:3V to 3.6V