PIC16C72A-20I/SP
Microchip Technology Ltd
Category: Microcontrollers
MCU 8BIT PIC16 20MHZ NDIP-28; Controller Family/Series:PIC16C7xx; CPU Speed:20MHz; Program Memory Size:3.5KB; RAM Memory Size:128Byte; No. of Pins:28Pins; MCU Case Style:NDIP; No. of I/O's:22I/O's; Embedded Interface Type:I2C SPI; Supply Voltage Min:2.5V; Supply Voltage Max:5.5V; Packaging:Each; Product Range:PIC16 Microcontrollers; Automotive Qualification Standard:-; MSL:-; SVHC:No SVHC (17-Dec-2015); IC Generic Number:16C72; IC Temperature Range:Industrial; Logic Function Number:16C72A; MPU Core Size:8bit; Memory Type:EPROM; Microprocessor/Controller Features:Brown-out Detection Watchdog Timer In-System Programming IICB SPI PWM Capture/Compare; No. of ADC Inputs:5; No. of Bits:8bit; No. of PWM Channels:1; No. of Timers:3; OTP Memory Size:28KB; Operating Temperature Max:85°C; Operating Temperature Min:-40°C; Operating Temperature Range:-40°C to +85°C; Oscillator Type:External Internal; Peripherals:ADC; Program Memory Size:3.5KB; Supply Voltage Range:2.5V to 5.5V