PIC16C74B-20/P
Microchip Technology Ltd
Category: Microcontrollers
MCU 8BIT PIC16 20MHZ DIP-40; Controller Family/Series:PIC16C7xx; CPU Speed:20MHz; Program Memory Size:7KB; RAM Memory Size:192Byte; No. of Pins:40Pins; MCU Case Style:DIP; No. of I/O's:33I/O's; Embedded Interface Type:I2C PSP SPI USART; Supply Voltage Min:4V; Supply Voltage Max:5.5V; Packaging:Each; Product Range:PIC16 Microcontrollers; Automotive Qualification Standard:-; MSL:-; SVHC:No SVHC (17-Dec-2015); IC Generic Number:16C74; IC Temperature Range:Commercial; Logic Function Number:16C74B; MPU Core Size:8bit; Memory Type:EPROM; Microprocessor/Controller Features:2 PWM Brown- Out Detection Watchdog In-System Programming 2 CCP Parallel Slave Port; No. of ADC Inputs:8; No. of Bits:8bit; No. of PWM Channels:2; No. of Timers:3; OTP Memory Size:56KB; Operating Temperature Max:70°C; Operating Temperature Min:0°C; Operating Temperature Range:0°C to +70°C; Oscillator Type:External; Peripherals:ADC PWM Timer; Program Memory Size:7KB; Supply Voltage Range:4V to 5.5V