PIC16C77-20I/P
Microchip Technology Ltd
Category: Microcontrollers
MCU 8BIT PIC16 10MHZ DIP-40; Controller Family/Series:PIC16C; CPU Speed:10MHz; Program Memory Size:14KB; RAM Memory Size:368Byte; No. of Pins:40Pins; MCU Case Style:DIP; No. of I/O's:33I/O's; Embedded Interface Type:I2C SPI USART; Supply Voltage Min:2.5V; Supply Voltage Max:6V; Packaging:Each; Product Range:PIC16 Microcontrollers; Automotive Qualification Standard:-; MSL:-; SVHC:No SVHC (17-Dec-2015); Clock Frequency:20MHz; EEPROM Memory Size:368Byte; IC Generic Number:16C77; IC Temperature Range:Industrial; Logic Function Number:16C77; MPU Core Size:8bit; Memory Type:EPROM; Microprocessor/Controller Features:2 PWM Brown- Out Detection Watchdog In-System Programming Capture/Compare Parallel Slave Port; No. of ADC Inputs:8; No. of Bits:8bit; No. of PWM Channels:2; No. of Timers:3; OTP Memory Size:112KB; Operating Temperature Max:85°C; Operating Temperature Min:-40°C; Operating Temperature Range:-40°C to +85°C; Oscillator Type:External Internal; Peripherals:ADC; Program Memory Size:14KB