PIC17C756A-33/L
Microchip Technology Ltd
Category: Microcontrollers
MCU 8BIT PIC17 33MHZ PLCC-68; Controller Family/Series:PIC17C7xx; CPU Speed:33MHz; Program Memory Size:32KB; RAM Memory Size:902Byte; No. of Pins:68Pins; MCU Case Style:LCC; No. of I/O's:50I/O's; Embedded Interface Type:I2C SPI USART; Supply Voltage Min:4.5V; Supply Voltage Max:5.5V; Packaging:Each; Product Range:PIC17 Microcontrollers; Automotive Qualification Standard:-; MSL:MSL 3 - 168 hours; SVHC:No SVHC (17-Dec-2015); Logic Function Number:17C756; MPU Core Size:8bit; Memory Type:EPROM; Microprocessor/Controller Features:Power-on Reset (POR) Power-up Timer (PWRT) and Oscillator Start-up Timer (OST) Watchdog Timer (WDT) with its own on-chip RC oscillator for reliable operation Brown-out Reset Code-protection Power saving SLEEP mode Selectable oscillator options; No. of ADC Inputs:12; No. of Bits:8bit; No. of PWM Channels:3; No. of Timers:4; OTP Memory Size:256KB; Operating Temperature Max:85°C; Operating Temperature Min:-40°C; Operating Temperature Range:-40°C to +85°C