PIC17C756A-33I/L
Microchip Technology Ltd
Category: Microcontrollers
MCU 8BIT PIC17 33MHZ PLCC-68; Controller Family/Series:PIC17C7xx; CPU Speed:33MHz; Program Memory Size:32KB; RAM Memory Size:902Byte; No. of Pins:68Pins; MCU Case Style:LCC; No. of I/O's:50I/O's; Embedded Interface Type:I2C SPI USART; Supply Voltage Min:4.5V; Supply Voltage Max:5.5V; Packaging:Each; Product Range:PIC17 Microcontrollers; Automotive Qualification Standard:-; MSL:MSL 3 - 168 hours; SVHC:No SVHC (17-Dec-2015); IC Generic Number:17C756; IC Temperature Range:Industrial; Logic Function Number:17C756A; MPU Core Size:8bit; Memory Type:EPROM; Microprocessor/Controller Features:Four capture input pins Three PWM outputs Two Universal Synchronous Asynchronous Receiver Transmitters Watchdog Brown-out Reset; No. of ADC Inputs:12; No. of Bits:8bit; No. of PWM Channels:3; No. of Timers:4; OTP Memory Size:256KB; Operating Temperature Max:85°C; Operating Temperature Min:-40°C; Operating Temperature Range:-40°C to +85°C; Oscillator Type:External Internal; Peripherals:ADC PWM Timer