PIC32MZ2048EFG100-I/PT
Microchip Technology Ltd
Category: Microcontrollers
MCU 32BIT PIC32MZ 200MHZ TQFP-100; Architecture:PIC32 MZ; No. of Bits:32bit; CPU Speed:200MHz; Program Memory Size:2MB; RAM Memory Size:512KB; No. of Pins:100Pins; MCU Case Style:TQFP; No. of I/O's:78I/O's; Embedded Interface Type:Ethernet I2C I2S SPI UART USB; Supply Voltage Min:2.1V; Supply Voltage Max:3.6V; Packaging:Each; Product Range:PIC32 Microcontrollers; MSL:MSL 1 - Unlimited; SVHC:No SVHC (17-Dec-2015)