SNLM-P-C25-25S-GY
ITT Interconnect Solutions
Category: Miscellaneous
CONNECTOR MALE FREE GREY; Product Range:-; Gender:Plug; Voltage Rating:415VAC; Current Rating:250A; Connector Mounting:Cable Mount; Contact Termination Type:Crimp; Cable Diameter Max:14mm; Colour:Grey; Connector Type:Standard Power Entry; Contact Termination:Crimp; External Diameter:33mm; Flammability Rating:UL94V-0; IP / NEMA Rating:IP67; Length:106mm; Material:High Temp. Thermoplastic; No. of Contacts:1Contacts; No. of Mating Cycles:500; Operating Temperature Max:+125°C; Operating Temperature Min:-30°C; Termination Method:Crimp; Voltage Rating VAC:415V; Wire Area Size:25mm²