SSC1000-25-24
Crydom
Category: Relays
SSR 1000VDC/25A 24VDC IN; Contact Configuration:SPST-NO; Load Current:25A; Operating Voltage Max:1000VDC; Relay Mounting:Panel; Relay Terminals:Screw; Switching Mode:DC Switch; Operating Voltage Min:0VDC; Control Voltage Min:20VDC; Control Voltage Max:28VDC; Product Range:-; SVHC:No SVHC (12-Jan-2017); Control Voltage DC Max:28VDC; Control Voltage DC Min:20VDC; Control Voltage Range:20V DC to 28V DC; Control Voltage Type:DC; Isolation Voltage:2.5kV