SSC800-25-12
Crydom
Category: Relays
SSR 25A 800VDC; Contact Configuration:SPST-NO; Load Current:25A; Operating Voltage Max:800VDC; Relay Mounting:Panel; Relay Terminals:Screw; Switching Mode:DC Switch; Operating Voltage Min:0VDC; Control Voltage Min:8VDC; Control Voltage Max:16VDC; Product Range:SSC Series; SVHC:No SVHC (12-Jan-2017); Control Voltage DC Max:16VDC; Control Voltage DC Min:8VDC; Control Voltage Range:8V DC to 16V DC; Control Voltage Type:DC; Current Rating:25A; External Depth:22.9mm; External Length / Height:47.5mm; External Width:45.7mm; Insulation Resistance:1000Mohm; Isolation Voltage:2.5kV; Leakage Current:0.3mA; Load Current Min:20mA; Load Current RMS Max:25A; Load Voltage DC Max:16VDC; Load Voltage DC Min:8VDC; Operating Temperature Max:80°C; Operating Temperature Min:-30°C; Operating Voltage Range:0V DC to 800V DC; Output Type:IGBT; RMS Load Current Min:20mA; RMS Load Voltage Max:800VDC; Resistance:780ohm; Single Cycle Surge Current:75A; Surge Current:75A; Turn Off Time:1.5ms; Turn On Time:1.5ms