STM32L063C8U6
STMicroelectronics
Category: Microcontrollers
MCU 32BIT 32MHZ; Product Range:STM32 Family STM32L0 Series Microcontrollers; Architecture:ARM Cortex-M0+; No. of Bits:32bit; CPU Speed:32MHz; Program Memory Size:64KB; RAM Memory Size:8KB; No. of Pins:48Pins; MCU Case Style:UFQFPN; No. of I/O's:37I/O's; Embedded Interface Type:I2C SPI UART USART USB; Supply Voltage Min:1.65V; Supply Voltage Max:3.6V; MCU Family:STM32; MCU Series:STM32L0; MSL:MSL 3 - 168 hours; SVHC:No SVHC (15-Jan-2019)