TE1000B1K2J
TE Connectivity
Category: Miscellaneous
TE 1000W 1K2 5% Bracket Resistance Value: 1.2K Ω Element Type: Wire Wound Passive Component Tolerance: 5 % Resistor Type: Power Resistor Resistance Class: 1kΩ – 1MΩ Wirewound Resistor: Mineral & 2.5 Kw | 1.2K Ω Wire Wound 5 % Power Resistor | Part Number: TE1000B1K2J | Internal Number: 3-1879453-8 | TE Connectivity
Distributor SKU Stock MOQ 1 10 50 100 1000 10000 Purchase
Technical Specifications
Dimensions 350 x 60 x 119
Element Type Wirewound
Mount Style Bracket
Number of Resistors 1
Number of Terminations 2
Operating Temperature Range -25 – 225
Packaging Method Loose Piece - Box
Power Rating 1000
Resistance 1.2K
Resistance Class 1kΩ – 1MΩ
Resistor Type Power Resistor
Temperature Coefficient ±440
Termination Type Solder Lug
Tolerance 5%
Voltage Rating 2500 V