THS4150ID
Texas Instruments
Category: Amplifiers and Comparators
THS4150 150MHz, Fully Differential Input/Output High Slew Rate Amplifier With Shutdown
Currency:
| Distributor | SKU | Stock | MOQ | 1 | 10 | 50 | 100 | 1000 | 10000 | Purchase | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Parts in family
Technical Specifications
| Lead Free Status | Yes |
| ROHS Compliance | Yes |
| 2nd Harmonic(dBc) | 85 |
| 3rd Harmonic(dBc) | 88 |
| @ MHz | 1 |
| Acl, min spec gain(V/V) | 1 |
| Additional Features | Shutdown |
| Architecture | Fully Differential,Voltage FB |
| BW @ Acl(MHz) | 150 |
| CMRR(Min)(dB) | 75 |
| CMRR(Typ)(dB) | 83 |
| GBW(Typ)(MHz) | 150 |
| Input Bias Current(Max)(pA) | 15000000 |
| Iq per channel(Max)(mA) | 21 |
| Iq per channel(Typ)(mA) | 17.5 |
| Number of Channels(#) | 1 |
| Offset Drift(Typ)(uV/C) | 7 |
| Operating Temperature Range(C) | -40 to 85,0 to 70 |
| Output Current(Typ)(mA) | 85 |
| Package Group | MSOP-PowerPAD,SOIC |
| Package Size | mm2 |
| Rail-to-Rail | No |
| Rating | Catalog |
| Slew Rate(Typ)(V/us) | 650 |
| Total Supply Voltage(Max)(+5V=5, +/-5V=10) | 33 |
| Total Supply Voltage(Min)(+5V=5, +/-5V=10) | 4 |
| Vn at 1kHz(Typ)(nV/rtHz) | 8 |