74F174PC
onsemi
Category: Logic
74F FAST TTL, 74F174, DIP16, 5.5V; Logic Family / Base Number:74F174; Flip-Flop Type:-; Propagation Delay:-; Frequency:-; Output Current:-; Logic Case Style:DIP; No. of Pins:16Pins; Trigger Type:-; IC Output Type:-; Supply Voltage Min:4.5V; Supply Voltage Max:5.5V; Logic IC Family:74F; Logic IC Base Number:74174; Operating Temperature Min:0°C; Operating Temperature Max:70°C; Product Range:-; Automotive Qualification Standard:-; MSL:-; SVHC:No SVHC (15-Jan-2018); Base Number:74; IC Generic Number:74F174; IC Temperature Range:Commercial; Logic Function Number:174; Logic IC Base Number:74174; Logic IC Function:Hex D-Type Flip-Flop with Reset; Positive-Edge Trigger; No. of Gates:6; No. of Inputs:1; Operating Temperature Range:0°C to +70°C