ADP150AUJZ-2.0-R7
Analog Devices Inc.
Category: Power Management ICs
Ultralow Noise, 150 mA CMOS Linear Regulator Features: Chinese data sheet available Ultralow noise: 9 μV rms, independent of VOUT No additional noise bypass capacitor required Stable with 1 μF ceramic input and output capacitors Maximum output current: 150 mA Input voltage range: 2.2 V to 5.5 V Low quiescent current IGND = 10 μA with zero load Low shutdown current: <1 μA Low dropout voltage: 105 mV at 150 mA load Initial output voltage accuracy: ±1% Up to 14 fixed output voltage options: 1.8 V to 3.3 V PSRR performance of 70 dB at 10 kHz Current limit and thermal overload protection Logic-controlled enable 5-lead TSOT package 4-ball, 0.8 mm × 0.8 mm, 0.4 mm pitch WLCSP AEC-Q100 qualified for automotive applications