BTA206X-800ET
WeEn Semiconductors
Category: Discrete Semiconductors
TRIAC HICOM TJ 6A 800V TO220F; Peak Repetitive Off-State Voltage Vdrm:800V; On State RMS Current IT(rms):6A; Triac Case Style:TO-220F; Gate Trigger Current Max (QI) Igt:10mA; Gate Trigger Voltage Max Vgt:-; Peak Gate Power:-; Peak Non Rep Surge Current Itsm 50Hz:60A; No. of Pins:3Pins; Product Range:-; MSL:-; SVHC:No SVHC (17-Dec-2015); Thyristor Case:TO-220F