LM2651MTC-3.3/NOPB .
Texas Instruments
Category: Power Management ICs
IC DC/DC CONVERTER 1.5A SMD; Topology:Synchronous Buck (Step Down); Input Voltage Min:4V; Input Voltage Max:14V; DC / DC Converter IC Case:TSSOP; No. of Pins:16Pins; Output Current:1.5A; Output Voltage Nom.:3.3V; Switching Frequency:345kHz; Operating Temperature Max:125°C; Product Range:-; Automotive Qualification Standard:-; RoHS Phthalates Compliant:Yes; MSL:-; SVHC:No SVHC (27-Jun-2018); Frequency:300kHz; No. of Outputs:1Outputs; Operating Temperature Min:-40°C; Operating Temperature Range:-40°C to +125°C; Output Voltage:3.3V; Primary Input Voltage:10V; Supply Voltage Max:14V; Supply Voltage Min:4V; Termination Type:Surface Mount Device; Voltage Regulator Type:Synchronous Buck