LT8610AEMSE-3.3#PBF
Linear Technology
Category: Power Management ICs
DC / DC CONV SYNC BUCK 2MHZ MSOP-16; Topology:Synchronous Buck (Step Down); Input Voltage Min:3.4V; Input Voltage Max:42V; DC / DC Converter IC Case:MSOP; No. of Pins:16Pins; Output Current:3.5A; Output Voltage Nom.:3.3V; Switching Frequency:2.2MHz; Operating Temperature Max:125°C; Packaging:Cut Tape; Product Range:-; Automotive Qualification Standard:-; MSL:MSL 1 - Unlimited; SVHC:No SVHC (17-Dec-2015)