MCP1824ST-3002E/DB
Microchip Technology Ltd
Category: Power Management ICs
IC LDO 3.0V 300MA SOT-223-3; Output Type:Fixed; Input Voltage Min:2.1V; Input Voltage Max:6V; Fixed Output Voltage Nom.:3V; Adjustable Output Voltage Min:-; Adjustable Output Voltage Max:-; Output Current:300mA; Dropout Voltage Vdo:200mV; LDO Regulator Case Style:SOT-223; No. of Pins:3Pins; Operating Temperature Min:-40°C; Operating Temperature Max:125°C; Packaging:Cut Tape; Product Range:3V 300mA LDO Voltage Regulators; Automotive Qualification Standard:AEC-Q100; MSL:MSL 1 - Unlimited; SVHC:No SVHC (17-Dec-2015); Accuracy %:0.4%; No. of Outputs:1Outputs; Operating Temperature Range:-40°C to +125°C; Output Current Max:0.3A; Output Voltage:3V; Output Voltage Nom.:3V; Primary Input Voltage:6V; Supply Voltage Min:2.1V; Termination Type:Surface Mount Device; Voltage Regulator Type:Fixed