VNC2-32L1B
FTDI
Category: Drivers and Interfaces
CONTROLLER USB VINCULUM II 32LQFP; USB IC Type:Vinculum-II Programmable USB Host Controller; USB Standard:USB 2.0; Supply Voltage Min:2.97V; Supply Voltage Max:3.63V; Interface Case Style:LQFP; No. of Pins:32Pins; Data Rate:12Mbps; No. of Ports:2 Port; Operating Temperature Min:-40°C; Operating Temperature Max:85°C; Packaging:Cut Tape; Product Range:-; MSL:MSL 3 - 168 hours; SVHC:No SVHC (12-Jan-2017); No. of Ports:2Ports; Operating Temperature Range:-40°C to +85°C; Supply Voltage Range:1.62V to 1.98V 2.97V to 3.63V; USB Type:Host Controller