VNC2-48L1B
FTDI
Category: Drivers and Interfaces
CONTROLLER USB VINCULUM II 48LQFP; USB IC Type:Vinculum-II Programmable USB Host Controller; USB Standard:USB 2.0; Supply Voltage Min:1.62V; Supply Voltage Max:1.98V; Interface Case Style:LQFP; No. of Pins:48Pins; Data Rate:12Mbps; No. of Ports:2 Port; Operating Temperature Min:-40°C; Operating Temperature Max:85°C; Packaging:Cut Tape; Product Range:-; MSL:-; SVHC:No SVHC (12-Jan-2017); No. of Ports:2Ports; Operating Temperature Range:-40°C to +85°C; Supply Voltage Range:1.62V to 1.98V 2.97V to 3.63V; USB Type:Host Controller